Home Z kraju Jak segregować opakowania do cateringu?

Jak segregować opakowania do cateringu?

Jak segregować opakowania do cateringu?

Gdzie wyrzucać opakowania po jedzeniu na wynos?

Recykling jest wyjątkowo chodliwym tematem od kilku już lat. Dotyczy w końcu niezmiernie ważnego problemu, czyli nadmiaru śmieci dookoła nas i zagrożeń z tego płynących. Innym tematem, również zyskującym coraz większą popularność, jest jedzenie z dostawą do domu czy pracy. Po połączeniu ich ze sobą zyskujemy ogromną ilość odpadów. Czy na pewno wiemy, jak je segregować?

Coraz częściej korzystamy z jedzenia na zamówienie. I nie ma w tym nic złego, jeśli tylko wiemy, co zrobić z pozostałymi po posiłku odpadami. Jedzenie dostarczane jest do nas w różnych opakowaniach. Najlepszą opcją byłoby, aby wszystko nadawało się do recyklingu. Sprawa jednak nie jest taka prosta. Wystarczy, że opakowanie jest mocno zatłuszczone, a już trafi do pojemnika na odpady zmieszane niezależnie od tego, z jakiego materiału jest zrobione. Jeśli jednak można je przeznaczyć do recyklingu, to wystarczy tylko odrobina wiedzy i chęci. Plastikowe opakowania, jednorazowe sztućce czy reklamówki foliowe należy wrzucić do żółtego pojemnika. Przyjaźniejszą środowisku alternatywą dla „foliówek” są torby papierowe, które powinny trafić do niebieskiego pojemnika. Natomiast opakowania wykonane z pulpy trzcinowej, drewna lub bambusa można wrzucić do odpadów BIO. Może się także trafić opakowanie ze szkła. Jeśli nie ma możliwości zwrócenia go do dostawcy w celu ponownego wykorzystania, to jego miejsce jest w pojemniku zielonym. Problematyczne mogą się okazać opakowania styropianowe.

Opakowania styropianowe – segregacja

Niestety to wciąż jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do pakowania żywności na wynos. Mimo to segregacja styropianowych opakowań po jedzeniu nadal może sprawiać kłopot. I znów należy wrócić do kwestii czy opakowanie jest czyste, czy zabrudzone. Czyste odpady styropianowe można wrzucić do pojemnika żółtego – na metale i tworzywa sztuczne. Problemem tutaj jest fakt, że recykling odpadów styropianowych nie jest opłacalny dla firm zajmujących się przetwarzaniem odpadów. Koszt tego zadania jest wyższy, niż wyprodukowanie nowego styropianu. Brudne opakowania należy wyrzucić do odpadów zmieszanych.

A gdzie wyrzucać kubki po kawie?

Chyba każdego naszła kiedyś nagła, nieodparta ochota na kawę na wynos. Zabranie napoju do własnego pojemnika jest coraz bardziej popularne, ale nie wszędzie możliwe do zastosowania. Kawa w kubku styropianowym to teraz rzadki widok, jednak jeśli już się trafi, to postępujemy tak, jak z innymi odpadami styropianowymi. Obecnie kawa na wynos sprzedawana jest w kubkach papierowych, jednak to nie jest papier nadający się do recyklingu. Wnętrze takiego kubka pokryte jest folią, żeby zwyczajnie był nieprzemakalny. Oddzielenie jej od papieru nie jest możliwe przy aktualnie dostępnych technologiach. Dlatego, niestety, trzeba go wyrzucić do odpadów zmieszanych.

Sprawdzone opakowania do jedzenia na wynos

Niezawodnym dostawcą ekologicznych opakowań cateringowych jest firma IKA Albrecht. W swojej ofercie posiada opakowania i akcesoria cateringowe stworzone z materiałów nadających się w całości do recyklingu. Można tam znaleźć jadalne naczynia z otrąb pszennych, opakowania z trzciny cukrowej, artykuły z bambusa i liści palmowych, produkty BIO, PLA i CPLA oraz akcesoria drewniane.