Home Z kraju Karty pracy dla uczniów IV klasy. Skąd wziąć?

Karty pracy dla uczniów IV klasy. Skąd wziąć?

Karty pracy dla uczniów IV klasy. Skąd wziąć?

Każdy nauczyciel wie, jak ważne w nauczaniu dzieci klas szkoły podstawowej jest stosowanie odpowiednich materiałów dydaktycznych, które ułatwią im przyswojenie wymaganej wiedzy. W przeciwieństwie do starszych uczniów, czwartoklasiści mogą mieć jeszcze problem z uczeniem się bez odpowiedniego wsparcia. Tym wsparciem mogą być np. karty pracy, których przystępna forma i ciekawa oprawa graficzna daje możliwość nauki przez zabawę.

Wymagana podstawa programowa musi zostać zrealizowana. To, w jaki sposób będzie to zrobione, zależy w dużej mierze od osoby prowadzącej zajęcia. To na barkach nauczyciela spoczywa obowiązek przedstawienia materiału w sposób dostosowany do możliwości poznawczych uczniów. U dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej głównym punktem zaczepienia się jest ich ciekawość świata i chęć do zabawy. Wykorzystać można to do tego, aby w trakcie zabawy przemycić niezbędną wiedzę. A jak zrobić to najprościej? Oczywiście za pomocą kart pracy.

Czym są karty pracy dla uczniów?

Karty pracy to przygotowane z myślą o uczniach jednostronicowe zadaniami do wykonania. Mogą to być uwielbiane przez dzieci kolorowanki, z których pomocą łatwiej przyswoją np. nazwy kolorów po polsku lub angielsku. Ale nie tylko, bo karty pracy da się przygotować tak naprawdę na każdy temat i do każdego z przedmiotów nauczania – matematyki, języka polskiego, języka angielskiego czy przyrody. Zadania tematyczna ułożone są zazwyczaj w taki sposób, aby miały formę zabawy. Łączenie poprawnych odpowiedzi, szukanie podobieństw lub różnic, ustalanie ciągu przyczynowo skutkowego, rysowanie lub opisywanie pewnych elementów – wszystko to ma przybliżyć uczniów do odkrycia, przyswojenia i łatwego zapamiętania wiedzy.

Korepetycje do egzaminu stanowią dodatkowe wsparcie w procesie edukacyjnym ucznia.

Skąd wziąć karty pracy dla IV klasy?

Pojawia się jednak pytanie, skąd wziąć takie karty pracy, które będą ciekawe i wartościowe dla uczniów? Oczywiście można przygotować je samodzielnie. Nauczyciele mają dziś dostęp do coraz większej liczby programów i serwisów umożliwiających tworzenia kreatywnych materiałów dydaktycznych za pomocą gotowych szablonów. Nie każdy ma jednak na to czas, zwłaszcza że poza przygotowaniem kart pracy trzeba mieć jeszcze czas na ich przećwiczenie, a następnie sprawdzenie.

Najprościej pobrać gotowe karty pracy dla uczniów IV klasy z serwisów oferujących takie materiały za darmo. Zapisane na swoim komputerze wystarczy wydrukować w potrzebnej ilości i zabrać ze sobą na lekcje. Można je też z łatwością przesłać rodzicom, aby przećwiczyli materiał z dziećmi również w domu. Zaprojektowane specjalnie z myślą o dzieciach, ciekawie wyglądające i estetyczne karty pracy dla 4 klasy są do pobrania np. na https://childdevelop.pl/worksheets/tag-klas4-sortpop/.